Hoşgeldin

Kayıt Olup Aramıza Katılarak Bizden Birisi Ol!

Hacking And UnderGround Platform 🛡️

Kayıt Ol

Honeypot Nedir? Çeşitleri Nelerdir? (1 Viewer)

Darkghostsec

Admin

İtibar:

Honeypot Nedir?​

Honeypot, yetkisiz bir şekilde sistemlere erişen kullanıcılar veya saldırganlar için tuzak sunucudur. Bu kısaca tanımı biraz daha derine inmek gerekirse, bir saldırgan sisteme sızmaya çalışırken bizim honeypot yani bal küpü sunucumuza erişiyor. Erişim sağladıktan sonra tuzak sunucumuzda saldırganımızın yaptığı işlemleri görebiliyoruz. Bu sayede saldırgan hakkında bilgi toplanabilir ve kullanmış olduğu tekniklerden, kimliğine kadar birçok istihbarat sağlanabilir.

Honeypot Çeşitleri Nelerdir?​

Tam olarak çeşitlendirilemese de honeypotlar yerleşim ve etkileşim seviyelere göre ayrılır.

Yerleşimlerine göre balküpleri şu şekilde sınıflandırılabilir:

1. Production honeypots
  2. Research honeypots
Etkileşim seviyelerine göre balküpleri:

1. Saf balküpleri (pure honeypots)
  2. Yüksek etkileşimli balküpleri (high-interaction honeypots)
  3. Düşük etkileşimli balküpleri (low-interaction honeypots)
Bazı kaynaklarda “Orta etkileşimli (Mid-interaction Honeypot)” balküpleri de vardır.

Yerleşimlerine Göre Balküpleri​

Production Honeypots​

Bir sistemin üretim ağı içinde siber güvenlikle ilgili bilgileri toplamak için kullanılan bir honeypot türüdür. Bir kez konuşlandırıldıktan sonra, üretim honeypotu saldırı bekleyecektir. Bir saldırı meydana gelirse, kaynak İnternet Protokolü (IP) adresleri, trafik sıklığı ve hacmi, dizin aksesuarları ve daha fazlası gibi verileri toplayabilir. Üretim (Production) balküpleri genellikle işletmeler ve şirketler tarafından kullanılır.

Research Honeypots​

Bilgisayar korsanlarının kullandığı belirli yöntemler ve taktikler hakkında bilgi toplamak için kullanılan bir tür baküpüdür. Üretim balküpleri gibi, bilgisayar korsanları için hassas ve değerli görünen sahte verilerden oluşurlar. Araştırma balküpleri ayrıca saldırılar ve güvenlik açıkları hakkında bilgi toplar. Araştırama(Research) balküpleri genellikle büyük kuruluşlar tarafından tercih edilir ve oldukça karmaşıktır. Karmaşık olması nedeniyle araştırma balküpleri saldırgan hakkında daha fazla bilgi toplar.

Etkileşimlere Göre Balküpleri​

Saf Balküpleri (Pure Honeypots)​

Honeypotlar arasında ağ bağlantısını izleyen tam teşekküllü üretim sistemleridir. En karmaşık ve bakımı zor olanlardır.

Yüksek Etkileşimli Bal Küpleri (High-Interaction Honeypots)​

Çeşitli servisler sağlayarak gerçek sistemlerin hareketlerini taklit ederler, böylece saldırganın zamanını harcayabileceği birçok servisi kullanmasına izin verilir. Yüksek etkileşimli bal küpleri, düşük etkileşimli bal küplerine göre daha zor tespit edilebilmektedirler. Fakat maliyet bakımından biraz tuzludur.

Düşük Etkileşimli BalKüpleri (Low-Interaction Honeypots)​

Saldırganlar tarafından sık kullanılan servisleri taklit ederler. Yüksek etkileşimli balküplerine kıyasla az servis kullandıkları için daha az kaynak harcarlar böylelikle birden fazla sanal makine oluşturulabilir.

Dragon Bot

We ❤️ DragonHackerz

İtibar:

Darkghostsec ,Konunuz yayınlanmıştır.
Yardıma İhtiyacınız Olursa @Agony / @BOZO808 Yazabilirsiniz

(Bu Bir Otomatik Uyarı Mesajıdır)

İllegal Forum - Hack Forum - Warez Forum - Crack Forum - Carding Forum

Users who are viewing this konu